X

11

 

 

 

 

به گزارش روابط عمومی کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس، مراسم اتیان سوگند 99 نفر از کارشناسان جدید کانون کارشناسان در 30 رشته کارشناسی، روز گذشته در محل مجتمع فرهنگی، آموزشی شهید قدوسی شیراز، با حضور اعضای هیئت مدیره و هیئت رئیسه گروه های کارشناسی، رئیس کل محترم دادگستری استان فارس و تعدادی از مسئولین قضایی برگزار شد.

طبق قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری، پذیرفته شدگان آزمون کتبی کارشناسی، پس از طی مراحل آزمون علمی شفاهی، مصاحبه عقیدتی، گزینش، کارآموزی به مدت یکسال، شرکت در دوره های عمومی و تخصصی و ارائه پایان نامه و همچنین شرکت در مصاحبه اعطای صلاحیت آماده شرکت در مراسم اتیان سوگند می شوند.

در این مراسم مهندس محمدحسین دادخواه، رئیس کانون فارس، در سخنان خود، ضمن بیان این مراحل درخصوص فرازهای سوگندنامه کارشناسی گفت: کارشناسی از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و هم سنگ قضاوت است و قاضی با ارجاع امر به کارشناس در پاره ای از موارد که خود را نسبت به موضوع بیگانه می داند، در حقیقت چشم و گوش خود را به دست کارشناس می سپارد و بنابراین نظر کارشناس بایستی از تضمین کافی برخوردار می باشد. در نتیجه تعهد به راستی و درستی در اظهار نظر که با سوگند عجین شده است، بهترین تضمین است.

رئیس کانون کارشناسان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مواد 36 و 37 قانون کانون کارشناسان و ماده 648 قانون مجازات اسلامی درخصوص اهمیت جایگاه کارشناس و مسئولیت های وارد بر کارشناس اظهار کرد: جایگاه کارشناس رسمیِ مورد وثوق دادگستری معلوم و مشخص است و مسئولیت های انتظامی و کیفری که برای کارشناسان رسمی مشخص شده بر همگان روشن است و فیلترهای نظارتی و کنترلی پیش بینی شده در قانون مجازات اسلامی و قانون کانون کارشناسان رسمی دادگستری بر هیچکس پوشیده نیست، بنابراین دقت لازم در انجام کارشناسی بر اساس سوگندی که امروز بجا خواهیم آورد در تعهد کارشناسان می باشد.

در ادامه این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید کاظم موسوی، رئیس کل محترم دادکستری ضمن تبریک به کارشناسان جدید تأکید بر رعایت پروتکل های بهداشتی اظهار کرد: باید با انجام کار سالم و پاکیزه جایگاه کارشناسی را همواره در نظر داشته باشید، همچنین بر اساس مفاد سوگندنامه، رعایت رازداری و جلوگیری از ایجاد طمع در این حرفه را همواره مدنظر داشته باشید.

رئیس کل دادگستری فارس در بخش دیگری از سخنان خود با ابراز نارضایتی از ارجاع پرونده های قضایی به افراد خبره بیان کرد: با وجود تعداد زیادی از کارشناسان رسمی در رشته های گوناگون، نباید کار به افراد خبره ارجاع داده شود.

وی همچنین گفت: بدلیل وجود سیستم ارجاع کار در کانون، باید از ارجاع مستقیم کار به کارشناس در ادارات و بانک ها پرهیز شود و در صورت ارجاع مستقیم، خود کارشناسان باید از پذیرفتن این گونه پرونده ها خودداری نمایند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید بر لزوم شفاف بودن نظرات کارشناسی گفت: قضات باید بصورت شفاف و واضح موارد مورد نظر خود را جهت کارشناسی به کارشناس اعلام نموده و کارشناسان نیز متقابلا باید نظر خود را بگونه ای شفاف و روشن اظهار کنند که قضات بتوانند در اظهار نظر قضایی خود از آن بهره ببرند.

رئیس کل دادگستری همچنین بر اهمیت آموزش و ثبت و ضبط تجارب کارشناسان پیشکسوت برای آیندگان تأکید کرد و گفت: از آنجا که تکلیف بر امر مجهول قرار نمی گیرد، لازم است مواردی که کارشناسان جدید باید از آن اطلاع داشته باشند در ابتدا به ایشان اطلاع داده شود تا چنانچه تخلفی از سوی ایشان صورت گیرد، امکان اقدام قانونی مقتضی وجود داشته باشد.

مراسم با قرائت متن سوگندنامه و تکرار آن توسط کارآموزان به پایان رسید.

 

در گروه: اخبار کانون
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |
دی ان ان