اطلاعیه دوره های آموزشی

اخبار و اطلاعیه ها

23

به گزارش روابط عمومی کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس، روز دوشنبه مورخ 97/05/22  هیأت مدیره کانون با معاونت محترم دادستان عمومی و انقلاب و سرپرست دادسرای ناحیه دو شیراز دیدار کردند.


در این دیدار، رئیس کانون کارشناسان با اشاره به راه اندازی دفاتر نمایندگی کانون در سطح شهر گفت: در این دفاتر کلیه  امور مراجعین بدون نیاز به مراجعه به ساختمان اصلی کانون انجام می شود.


وی  همچنین اظهار کرد: ما موفق به راه اندازی سیستم ارجاع در کانون شدیم و هم اکنون تمام کارها از طریق این سیستم ارجاع شده و هیچ کس امکان دخل و تصرف در امور مربوط به ارجاع را ندارد؛ از این رو، توزیع کار بین کارشناسان به صورت صد در صد عادلانه صورت می گیرد و اطاله دادرسی نیز به طور چشمگیری کاهش یافته است.


دادخواه در خصوص بحث پیگیری ابلاغات به کارشناسان افزود: چنانچه نظرات کارشناسی مربوط به ابلاغات صادر شده از طریق کانون در بازه زمانی معینی ( 10 تا 15 روز ) به کانون واصل نگردد این تمهیدات در نرم افزار ارجاع دیده شده که با ارسال پیامک به کارشناس مسئله را یادآوری نماید.


وی در ادامه در خصوص سایر مزایای سیستم اتوماسیون ارجاع کانون گفت: همچنین چنانچه امکان دسترسی به سیستم CMS از طریق تعریف یک درگاه فراهم گردد، کانون امکان ارسال الکترونیکی نظرات را به سیستم قضایی خواهد داشت که این ویژگی می تواند بحث جعل نظریات کارشناسی را نیز به کلی منتفی نماید، با تعریف کارتابل معاضدتی و توزیع کارهای معاضدتی به صورت چرخشی بین کارشناسان، عدالت در ارجاع کارشناسی های معاضدتی نیز برقرار شده است.


دادخواه تاکید کرد: تمام این مراحل و اقدامات هم اکنون در تمامی دفاتر نمایندگی کانون در حال انجام است.


رئیس کانون کارشناسان در بخش دیگری از سخنان خود به بحث آموزش کارشناسان اشاره کرد و گفت: در کانون کارشناسان دو نوع  آموزش کوتاه مدت و بلند مدت تعریف کرده ایمکه در بحث آموزش های کوتاه مدت، این آموزش ها به صورت نیم روزه تا یک روزه برگزار شده و در یک موضوع خاص کارشناسی، جلسات برگزار شده و شرکت در این گونه جلسات نیز اختیاری است، لیکن در آموزش های بلند مدت که به منظور اعطای صلاحیت به کارشناسان و متناسب با صلاحیت های تعریف شده در هر رشته برگزار می گردد، حضور کارشناسان جهت درخواست صلاحیت مزبور در این دوره ها الزامی است.


دادخواه در این نشست اعلام کرد: کانون آمادگی برگزاری هرگونه دوره آموزشی در هر موضوعی که محاکم نیاز آن را تشخیص دهند را دارد و از همکاری قضات محترم در این زمینه نیز استقبال می کند.


وی با اشاره به مشکل بودن دسترسی به کتاب کارشناسی در برخی شرایط گفت: اپلیکیشنی طراحی شده که روی گوشی های همراه به راحتی قابل نصب بوده و دسترسی به اطلاعات کارشناسان را در هر موقعیتی سهل و آسان می سازد.


دادخواه تاکید کرد: تمام تلاش ما همواره بر این است که عملکرد کارشناسان را با دقت کنیم، چرا که یکی از بحث های اصلی و مهم در کانون، سالم سازی امور کارشناسی است.


رئیس کانون در پایان از سخنان خود اظهار کرد: از سال گذشته جلسات هم اندیشی بین کارشناسان و مجموعه های قضایی برگزار شده که این مهم با هماهنگی رئیس کل محترم دادگستری صورت گرفته است و چنانچه در این حوزه قضایی هم نیاز به برگزاری چنین جلساتی احساس گردد، ما این آمادگی را داریم که با میزبانی کانون این جلسات بر اساس رشته های کارشناسی برگزار شوند.


در ادامه این نشست، دکتر فرهادی، سرپرست دادسرای ناحیه دو شیراز ضمن بیان این نکته که کانون عضوی از بدنه دادگستری است، اظهار کرد: ما از این فرصت ها و جلسات استفاده می کنیم تا بخشی از مشکلات مربوط به ارجاعات کارشناسی را حل کنیم.


وی در ادامه در تشریح انواع پرونده های موجود درحوزه کیفری گفت: در آیین دادرسی کیفری، جرایم به چهار دسته تقسیم شده اند و شامل جرایم مستوجب حد، جرایم مشمول دیات، جرایم مشمول قصاص و جرایم تعزیری هستند که بالغ بر 90 درصد جرایم به صورت تعزیری بوده و در سایر جرایم، قانون گذار ادله را احصاء کرده است.


وی در ادامه افزود: آن چه مسلم است در جرایم تعزیری قانون گذار هیچ دلیلی را ذکر نکرده است و همانگونه که مستحضرید در این گونه پرونده ها با توجه به باز بودن دست مقام قضایی در تحصیل ادله، روی ارجاع امر به کارشناسی به منظور جمع ادله از منظر علمی و تخصصی آورده اند و لذا با این دیدگاهِ قضات، اظهار نظرهای کارشناسی می توانند بسیار گره گشا باشند.


فرهادی همچنین تصریح کرد: قانون آیین دادرسی کیفری جدید پتانسیل خوبی در تسریع روند بررسی پرونده ها ایجاد کرده است.


رئیس دادسرای ناحیه 2 شیراز در بخشی از سخنان خود گفت: ذکر مهلت کارشناسی در ابلاغات کارشناسان، در واقع یک تکلیف برای مقام قضایی است که بر اساس آن قاضی ملزم است مهلت و زمانی برای بررسی پرونده ها مشخص کند و چنانچه کارشناس با ارائه مستندات، دلایل خود را برای مهلت بیشتر به مقام قضایی ارائه دهد، قاضی موظف است مهلت مناسبی برای کارشناسی بدهد تا نظرات کارشناسی کامل و جامع ارائه شوند.


وی همچنین اظهار کرد: تا جایی که امکان دارد، در موارد اعتراض به نظریه کارشناسی، برای جلوگیری از اطاله دادرسی، به جای ارجاع پرونده به هیأت های 3 و 5 نفره، در قالب ارائه نظریه تکمیلی کار با همان کارشناس بدوی پیگیری شود.


بر اساس این گزارش، در این جلسه دکتر مرشدی، عضو هیأت مدیره، با بیان این نکته که راه اندازی دفاتر کانون صرفا برای تسهیل امور بوده نه تحصیل درآمد، گفت: این دفاتر برای جلوگیری از سرگردانی و سردرگمی ارباب رجوع و کاهش سفرهای شهری با هماهنگی ریاست کل محترم دادگستری فارس راه اندازی شدند.


وی در خصوص ابلاغ های با نام، اظهار کرد: عدم لحاظ صلاحیت مکانی و تخصصی در ارجاعات با نام از سوی محاکم قضایی و صدور ابلاغات دستی بدون توجه به اطلاعات به روز شده در سیستم CMS دادگستری در خصوص کارشناسان (نظیر ثبت مرخصی، صلاحیت های کارشناسی، حوزه جغرافیایی و سایر موارد) باعث بروز اطاله دادرسی شده و از طرف دیگر نارضایتی مراجعین را به دنبال خواهد داشت؛ از این رو پیشنهاد ارائه شده از سوی کانون مبنی بر محول کردن انتخاب کارشناسان به کانون و مرکز صرفا با نیت تسهیل در امور مراجعه کنندگان و نهایتا کاهش هزینه های دادرسی بوده است.


همچنین نجیبی، بازرس کانون در این جلسه با طرح مسائل و بیان مشکلات برخی از کارشناسان در حوزه ها و مراجع مختلف،  درخواست نمود تا محاکم قضایی در مسئله رعایت شأن کارشناسان به عنوان بازوان سیستم قضایی و گرفتن استعلامات مورد نیاز پرونده ها و همینطور تعریف دقیق مفاد قرار کارشناسی و پرهیز از کلی گویی در قرار صادره با کارشناسان همکاری کنند.


                                                    روابط عمومی کانون کارشناسان رسمی دادگستری استان فارس

 
 
 
 
 


در گروه: اخبار
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |

اوقات شرعی

آمار سایت

کاربران آنلاین 19
کابران امروز 276
کلیه بازدیدها 276