X

14

به گزارش روابط عمومی کانون کارشناسان رسمی دادگستری، در راستای افزایش تعامل با دستگاه قضا و بیان نقطه نظرات سیستم قضایی استان و کارشناسان نشست هم اندیشی با حضور مدیر پیشگیری از جرم دادگستری استان فارس، اعضای هیأت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری فارس و اعضای هیأت مدیره مرکز مشاوران قوه قضاییه برگزار شد و طی آن هر یک از طرفین دیدگاه و نظرات خود را بیان کردند.

در این دیدار، جناب آقای اکبری مدیر حوزه اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان، ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این نشست و قدردانی از حضور اعضای هیأت مدیره های کانون کارشناسان و مرکز قوه قضاییه در این جلسه گفت: از آن جا که کارشناسان بازوان دستگاه قضایی و بخش مهمی از مجموعه قضا از لحاظ تاثیر گذاری در اجرای عدالت و احقاق یا تضییع حق هستند و در راستای پیگیری حقوق شهروندان، برآن شدیم تا با برگزاری نشست هایی با اعضای هیأت مدیره کانون کارشناسان رسمی دادگستری و کارشناسان مرکز قوه قضاییه به بررسی مشکلات و مسائل موجود در حوزه کارشناسی بپردازیم.

وی در ادامه با معرفی بخش های مختلف مجموعه معاونت، به بیان دستاوردهای حوزه پیشگیری از جرم در سال گذشته پرداخت و اظهار کرد: وقتی می خواهیم جایی پاک باشد باید از خودمان شروع کنیم، مسلما هر تشکیلات و دستگاهی دارای برخی اشکالات است، اما بهتر آن است که هر مجموعه از حیثیت حرفه ای خودش حفاظت کند.

اکبری در خصوص پالایش کارشناسان گفت: پالایش اداری درتمامی دستگاه ها وجود دارد و سالانه تعداد زیادی از کارمندان یا اعضای هر دستگاه یا مجموعه بازنشسته یا تعلیق می شوند و مسلما در کارشناسان نیز این امر وجود دارد.

مدیر حوزه اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان در بیان مشکل موجود در حوزه کارشناسی اظهار کرد: اگر جرمی واقع شود، مرجع رسیدگی کننده مشخص است؛ اما مشکل جایی است که نه جرمی احراز شده و نه تخلفی پیدا می شود، اما با این وجود سوء شهرت وجود دارد. لذا لازم است با بهره گیری از قوانین موجود، اقدامات لازم در زمینه پالایش مجموعه به منظور حفاظت از حیثیت حرفه ای کارشناسان انجام پذیرد.

وی یکی دیگر از ایرادات وارده را شباهت بعضی از نظرات کارشناسی  به گزارش دانست که از آن هیچ نتیجه ای عاید دادگاه نشده و پرونده نمی تواند وارد مرحله انشاء رای شود؛ قاعده تنظیم نظرات تخصصی کارشناسی، توجه به دستور دادگاه و همچنینی آشنایی با مبانی حقوقی آن مبحث است.

اکبری با یادآوری این مطلب که معاونت پیشگیری اساسا وارد حوزه اجرا نمی شود، از هیأت مدیره درخواست کرد ارائه و اجرای راهکار های لازم برای برطرف کردن این مشکلات را در دستور کار خود قرار دهند.

وی همچنین تأکید کرد در خصوص بحث تعرفه ها نیز با توجه به حواشی موجود، باید جلساتی به صورت تخصصی برگزار شده و موضوع بررسی شود.

بر اساس این گزارش، در ادامه این جلسه، رئیس کانون با بیان این نکته که هدف از برگزاری این جلسه، بررسی کارشناسی مشکلات است، گفت: به عقیده من مشکلات موجود در حوزه کارشناسی عمدتا متوجه کانون و مرکز نمی باشد.

وی در ادامه ابراز کرد: در بحث ارجاع به کارشناسی در ابتدا باید موضوع  را به دو بخش تقسیم کرد؛ بخش اول، ارجاع از دادگستری و مجموعه قضا و بخش دوم ارجاع از خارج از مجموعه قضا و ادارات و ارگان ها.

 رئیس کانون در بخشی از سخنان خود با اشاره به پیگیری ها و نامه نگاری های پی در پی در خصوص جلوگیری از اطاله دادرسی و حفظ حقوق، اظهار کرد: سوال این جاست که چرا علی رغم این پیگیری ها و مکاتبات، هنوز ارجاع در شوراهای حل اختلاف به شیوه سابق اجرا شده و به نامه ریاست کل محترم دادگستری در این خصوص مبنی بر ارجاع به کارشناسی از طریق کانون یا مرکز ترتیب اثر داده نشده است؟

وی افزود: با توجه به وجود بیش از 74 رشته کارشناسی و پیچیدگی های موجود در صلاحیت ها، اگر به دنبال حل مشکلات هستیم، به مجموعه کانون کارشناسان رسمی دادگستری و مرکز قوه قضاییه اختیار ارجاع به کارشناس محول شود، چرا که در این صورت توان نظارت بر گزارشات ارسالی را نیز خواهیم داشت.

دادخواه با گلایه از عدم رعایت ارجاع صحیح از سوی مجموعه های خارج از مجموعه قضایی اظهار کرد: در این حوزه مشکلات چندین برابر است و هر دستگاه خارج از الزامات قانونی، به تاسیس یک مجموعه کارشناسی موازی مبادرت کرده است که این عمل خلاف قوانین موجود بوده و باید از تاسیس این گونه مجموعه ها جلوگیری شود؛ عمده تخلفات از آن جا نشأت می گیرد که پرونده ها خارج از سیستم ارجاع کانون و مستقیما به خود کارشناس ارجاع می شود.

وی با اظهار خرسندی از برگزاری این نشست خواستار تداوم این گونه جلسات شد و گفت: می توان در این جلسات مسائل را به خوبی رصد کرد، مشروط بر این که ارجاعات زیر نظر کانون باشند.

رئیس کانون در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به اهمیت لزوم بررسی کارشناسانه مسائل و مشکلات عنوان کرد: در پاره ای موارد وجود اختلافات فاحش در گزارشات کارشناسی، وجود چند رویه متفاوت و بخشنامه در حوزه قضایی است که لازم است در جلسات کارشناسی تمام زوایای مسأله باز و مورد رسیدگی قرار گیرد.

در ادامه این جلسه مرشدی، مدیر مرکز آموزش، با اشاره به مسأله اختلاف نظر بین قضات محترم و کارشناسان در میزان تعرفه ها گفت: راهکار این بحث ساده است، وقتی ذهنیت دستگاه قضا بر بالا بودن میزان تعرفه ها است، کافی است در جلسه ای تخصصی موضوع مورد بررسی قرار گرفته و هر کجا ابهامی وجود دارد، طرفین با گفتگو به نتیجه ای قطعی برسند و باید در نظر داشت کارشناس در قبال کلمه به کلمه نظر و گزارش خود، مسؤول است و مقایسه کار کارشناسان با مجموعه هایی نظیر بنگاه املاک یا مطرح کردن تعداد صفحات کارشناسی جهت ارزیابی کیفیت و کمیت کار ملاک درستی نمی باشد.

وی افزود: زمانی که قانون کاملا اجرا شود، قطعا حواشی برطرف شده و دیگر مشکلاتی از این دست وجود نخواهد داشت.

مرشدی در بخشی دیگر از سخنان خود تصریح کرد: در بحث اطاله دادرسی به نظر می رسد به دلیل حجم بالای پرونده های قضایی موجب شده تا کنترل دقیقی بر نظریات کارشناسی و مبنای اعتراض طرفین نگردیده و صرفا با وصول اعتراض یکی از طرفین، پرونده به هیأت بعدی ارجاع شده که همین امر موجبات اطاله دادرسی را فراهم می نماید.

برهمین اساس حجازی، عضو هیأت مدیره کانون در بخش دیگری از این نشست گفت: باید به مسأله واقع بینانه نگاه شود و دلیل افزایش جرایم در هر دستگاه و در سطح جامعه مدنظر قرار گیرد.

وی اذعان کرد: یکی از مباحث جدی جلسات هفتگی هیأت مدیره کانون افزایش بهره وری در کار است که یکی از مؤلفه های اصلی آن کاهش اطاله دادرسی است.

حجازی همچنین افزود: کارشناسان، بازوان امر قضاوت هستند نه یک طرف پرونده و قضات و کارکنان دادگاه باید به این نکته توجه داشته باشند.

وی تاکید کرد: کانون آمادگی حضور در تمام جلسات و کارگروه های تخصصی جهت بررسی موارد و مشکلات موجود را دارد.

طبق این گزارش، نایب رئیس کانون دراین نشست، ضمن اشاره به این که در کانون برای پیشگیری از جعل نظرات کارشناسی اقدام به تهیه مهر جدید کارشناسان با مشخصات و الگوی واحد شده است، پیشنهاداتی در خصوص سایر روش های صیانت از اصالت نظرات کارشناسی از قبیل درج بارکد روی گزارشات ارائه کرد.

                                                    روابط عمومی کانون کارشناسان رسمی دادگستری فارس

 
 
 
 
 
 
 
 

در گروه: اخبار کانون
عملیات: ایمیل | لینک مستقیم |
دی ان ان